Αρχείο ημέρας 10 Μαρτίου 2020

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων από το European School Radio

01

Ανακοινώθηκαν την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020 τα αποτελέσματα του διαγωνισμού «Καν΄ το ν΄ ακουστεί 2020» σε πρώτη και αποκλειστική μετάδοση ζωντανά στο European School Radio. Από τις συνολικά τριάντα τρεις (33) συμμετοχές στη δική μας κατηγορία (Ραδιοφωνικό μήνυμα ? Δημοτικό Σχολείο) βραβεύονται οι τρεις (3) και με τυχαία σειρά είναι οι εξής:

5024 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Μπορείτε να μας απαντήσετε;
5234 Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο ΔΕΛΑΣΑΛ Υπάρχει ελπίδα
5393 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ Το κλίμα ?στο λαιμό σου!

Η τελική τους κατάταξη θα ανακοινωθεί από την οργανωτική επιτροπή. Θερμά συγχαρητήρια στα τρία σχολεία για την εξαιρετική τους προσπάθεια.

Θυμίζουμε ότι στον συγκεκριμένο διαγωνισμό συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄τάξης με εμψυχωτή τον δάσκαλό τους κ. Μιχάλη Δούβλο με τη δημιουργία «Τα σκουπίδια θέλουνε ταξίδια». Η συμμετοχή μας δεν ανήκει στα διακριθέντα (βραβευμένα), ανήκει όμως στην καρδιά μας και ήταν μια πολύ όμορφη, πρωτόγνωρη προσπάθεια από την αρχή μέχρι το τέλος της. Άλλος ένας διαγωνισμός στο πλαίσιο του σύγχρονου καινοτόμου σχολείου και μια ευκαιρία για τους μαθητές μας.

Μια προσπάθειά των παιδιών πολύ σημαντική και μια συμμετοχή στον συγκεκριμένο διαγωνισμό με πολλαπλά οφέλη?

1. Προώθηση της φιλαναγνωσίας – Διαβάσαμε ένα βιβλίο («Ξεχύθηκαν στους δρόμους τα σκουπίδια για να αποδείξουν πως δεν είναι όλα ίδια»).
  2. Διαπιστώσατε και μόνοι μας τι μπορεί να βγάλεις από ένα βιβλίο.
  3. Παίξαμε με τις λέξεις και την έκφραση λόγου για να βγάλουμε το δικό μας τελικό κείμενο.
  4. Κάναμε ο καθένας τη δική του ζωγραφιά, στολίσαμε εικονικά και βάλαμε χρώμα στο ηχητικό μας.
  5. Ήταν ξεκάθαρα μια δική μας ομαδική δουλειά. Δε στηριχτήκαμε κάπου παρά μόνο στο βιβλίο που διαβάσαμε.
  6. Γνωρίζαμε τι είναι η ανακύκλωση αλλά το συναντήσαμε για άλλη μια φορά. Πάντα η επανάληψη βοηθά στην κατάκτηση της γνώσης.
  7. Μάθαμε τι είναι η κομποστοποίηση.
  8. Μπήκαμε στη διαδικασία να «παίξουμε θέατρο» προκειμένου να πούμε τα λόγια μας με το ανάλογο ύφος.
  9. Μπήκαμε στη διαδικασία να κάνουμε ηχογράφηση και να ακούμε στη συνέχεια τη φωνή μας. Δεν είναι εύκολο και δείχνει δύναμη.
  10. Ακολουθήσαμε όλους τους όρους του διαγωνισμού από την αρχή μέχρι το τέλος και συμμετείχαμε στην κάθε του φάση.
  11. Γίναμε μέλη μια επιτροπής αξιολόγησης των ραδιοφωνικών μηνυμάτων των άλλων συναγωνιζόμενων σχολείων.
  12. Ακούσαμε εργασίες άλλων σχολείων και σίγουρα κάτι μας έμεινε από αυτά.
  13. Μάθαμε τι σημαίνει να κρίνω κάποιον «αντικειμενικά» και «υποκειμενικά».
  14. Μάθαμε να βρίσκουμε τον Μέσο όρο (Μ.Ο.).
  15. Τελικά μάθαμε ότι στη ζωή μας δε θα κερδίζουμε συνέχεια αλλά? το ταξίδι κρύβει τη μαγεία κι όχι ο προορισμός.

Πολλά τα οφέλη από έναν διαγωνισμό ραδιοφωνικού μηνύματος. Θερμά συγχαρητήρια στην οργανωτική επιτροπή του «Καν΄ το ν΄ ακουστεί». Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά.

Κάντε κλικ εδώ για ακούσετε τη δική μας συμμετοχή «Τα σκουπίδια θέλουνε ταξίδια»

Κλικ εδώ για να δείτε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού