ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017 στην αίθουσα τελετών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας «Αναστάσιος Σπύρου» οργανώθηκε εκδήλωση για τον εορτασμό της επετείου της Επανάστασης του 1821.

2017 25 μαρτίου 001 2017 25 μαρτίου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης με την επιμέλεια της δασκάλας τους Στέφου Ζωής παρουσίασαν δώδεκα ιστορικές σκηνές από την πορεία προς την Εθνεγερσία. Την εκδήλωση προλόγισε ο Διευθυντής του σχολείου κ. Φυτάκης Γεώργιος. Μετά τη δραματοποίηση των ιστορικών σκηνών ακολούθησε αφιέρωμα στον Γαλλικό Φιλελληνισμό που επιμελήθηκε η καθηγήτρια της γαλλικής γλώσσας του σχολείου κ. Αικατερίνη Βόντσα. Την εκδήλωση παρακολούθησε πολύς κόσμος και μαθητές του σχολείου μας.

Ακολούθησε κατάθεση στεφάνου στο Μνημείο των Ηρώων της πόλης μας.

Το Σάββατο 25 Μαρτίου 2017 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου με τη συνοδεία εκπαιδευτικών παρακολούθησαν τη θεία λειτουργία και τη δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου.

2017 0642017 065

Κατόπιν οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων: Δ΄, Ε΄ και Στ΄ του σχολείου παρέλασαν στην οδό Μεγάλου Αλεξάνδρου, τιμώντας τη μνήμη των ηρώων.