Τα παιδιά της Ε? τάξης ως «μικροί βιβλιοθηκονόμοι»

Τη  Δ.κ.Ι. βιβλιοθήκη Σιάτιστας «Μανούσεια» επισκέφτηκαν την Τρίτη 13 Mαρτίου 2018 οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας με τον δάσκαλό τους κ. Μιχάλη Δούβλο στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Μικροί Βιβλιοθηκονόμοι».

Αρχικά έγινε μια παρουσίαση στα παιδιά από τον υπεύθυνο της βιβλιοθήκης κ. Λιάμα Δημήτριο. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για  τα υλικά γραφής (πάπυρος, περγαμηνή, χαρτί), την ανακάλυψη της τυπογραφίας από τον Γουτεμβέργιο, το πρώτο τυπωμένο βιβλίο (Βίβλος) και το δεκαδικό σύστημα αρίθμησης Dewey για την ταξινόμηση των βιβλίων.

Στη συνέχεια, περνώντας από τη θεωρία στην πράξη και αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, τα παιδιά έγιναν «μικροί βιβλιοθηκονόμοι» και έκαναν αναζήτηση διαφόρων βιβλίων με βάση τον τίτλο και τις πληροφορίες που αντλούσαν από τη σχετική φόρμα της ιστοσελίδας της βιβλιοθήκης.

Βιβλιοθήκη Σιάτιστας, ένας χώρος γεμάτος πολιτισμό τόσο κοντά μας!
Στηρίζουμε τις δράσεις της, φέρνουμε τα παιδιά κοντά στο βιβλίο!