Η ταινία «Σιάτιστα: Ένα ταξίδι σε μια αρχόντισσα» στον σύλλογο απόδημων Σιατιστέων των Η.Π.Α

Στιγμιότυπο 1 (23-9-2018 12-21 μμ)Συγκινητικές στιγμές έζησαν οι απόδημοι Σιατιστινοί στις Η.Π.Α όπου στο ετήσιο αντάμωμά τους στις 14 και 15 Ιουλίου 2018 παρακολούθησαν την ταινία των παιδιών της περσινής Ε? τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας.

Από την αρχή του καλοκαιριού υπήρξαν επαφές του σχολείου με τον Σύλλογο απόδημων Σιατιστέων Η.Π.Α κι έτσι η ταινία «Σιάτιστα: Ένα ταξίδι σε μια αρχόντισσα» μαζί με μια επιστολή ταξίδεψε στη Νέα Υόρκη. Η ταινία προβλήθηκε σε αίθουσα του ξενοδοχείου «Clarion» όπου εδώ και 96 χρόνια κάθε καλοκαίρι ανταμώνουν για ένα διήμερο σιατιστινού γλεντιού.

Οι επαφές που υπήρξαν κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού με μέλη του συγκεκριμένου συλλόγου ήταν ιδιαίτερα συγκινητικές ενώ δεν έκρυψαν τη χαρά τους μέσω μηνυμάτων για τη δράση αυτή των παιδιών που έστω και εικονικά τους έφερε κοντά στην πατρίδα τους, τη Σιάτιστα.

Παρακολουθήστε το σχετικό βίντεο σε μετάφραση του δασκάλου Αγγλικών του σχολείου μας κ. Αμπατζίδη Γεώργιου:

Η ταινία μας στους απόδημους των Η.Π.Α