Θερινό σινεμά στις πολιτιστικές καλοκαιρινές εκδηλώσεις του Δήμου Βοΐου

01

Μια ακόμη όμορφη βραδιά πολιτισμού χάρισαν τα παιδιά της Ε? τάξης (από Σεπτέμβριο ΣΤ») του σχολείου μας στο κοινό της Σιάτιστας. Το βραδάκι της Τρίτης 7 Αυγούστου 2018 οι κερκίδες στον αύλειο χώρο του Διδακτηρίου «Γ. Παπαγεωργίου» γέμισαν από κόσμο που με περίσσια ευχαρίστηση ήρθε να παρακολουθήσει την ταινία των παιδιών «Σιάτιστα: Ένα ταξίδι σε μια αρχόντισσα».

Αρχικά ο δάσκαλος των παιδιών κ. Μιχάλης Δούβλος μίλησε για την πραγματοποίηση του προγράμματος και τους στόχους του από τις συγκεκριμένες δράσεις. Στη συνέχεια ευχαρίστησε όλους όσοι βοήθησαν στην δημιουργία της ταινίας και τον κόσμο της Σιάτιστας που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα των παιδιών. Τέλος, αφιέρωσε αυτή τη βραδιά σινεμά στους απόδημους Σιατιστινούς.02

Θερινό σινεμά κάτω από τον έναστρο ουρανό και συμμετοχή στις εκδηλώσεις του Δήμου Βοΐου και της τοπικής κοινότητας Σιάτιστας από τα παιδιά του σχολείου μας τα οποία πήραν το θερμό χειροκρότημα και τα πολύ ζεστά λόγια από το κοινό. Παρόντες στην εκδήλωση ήταν ο Δήμαρχος Βοΐου κ. Δημήτρης Λαμπρόπουλος, ο δημοτικός σύμβουλος Κ. Λάζαρος Γκερεχτές, εκπρόσωποι συλλόγων της Σιάτιστας , εκπρόσωποι του Συλλόγου Σιατιστέων Μελβούρνης καθώς κι απλός κόσμος που από την πρώτη στιγμή αγκάλιασε την προσπάθεια των μαθητών και μαθητριών.

Ένα δώρο των παιδιών για κάθε Σιατιστινό και Σιατιστινή. Ένα δώρο με κόπο, ένα δώρο μέσα από πράξεις!

03

Θερμές ευχαριστίες στους δυο χορηγούς μας, τη Σιατιστινή ευεργέτιδά μας κα. Ναούμα Ταχμιτζή καθώς και τον Δήμο Βοΐου οι οποίοι κάλυψαν το ποσό που απαιτούνταν για την ενοικίαση βιντεοπροβολέα, πανιού και ηχοσυστημάτων.   04