Αντισεισμική προστασία

ΣΚΥΨΕ, ΚΑΛΥΨΟΥ, ΚΡΑΤΗΣΟΥ!

Την εβδομάδα από 5 ως 9 Νοεμβρίου, μετά από την οργάνωση του 5ου Διεθνούς συνεδρίου Πολιτικής Προστασίας «Safe Kozani? από την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με τον ΟΑΣΠ στο ΤΕΙ Κοζάνης και την επιμόρφωση των Δ/ντών σχολείων, έγιναν ασκήσεις αντισεισμικής προστασίας ανά τάξη στο σχολείο για τους βασικούς κανόνες προφύλαξης των παιδιών στην περίπτωση σεισμικής δόνησης, σύμφωνα με το προσφερόμενο υλικό του ΟΑΣΠ.

Οι κύριες οδηγίες προφύλαξης είναι: σκύψε, καλύψου (κάτω από γερό τραπέζι), κρατήσου (από το πόδι γερού τραπεζιού). Στην περίπτωση που βρισκόμαστε στο γυμναστήριο, στις τουαλέτες ή στη σάλα καλύπτουμε με τα χέρια κεφάλι και αυχένα.

Δεν τρέχουμε προς την έξοδο, αλλά κινούμαστε ένας ένας μετά από την εντολή του εκπαιδευτικού στην περιοχή του θεάτρου του βορείου προαυλίου, εκτός από τις τάξεις Β΄2 και Δ΄ που εξέρχονται στο νότιο προαύλιο μακριά από το κτίριο.

Δε στεκόμαστε δίπλα στο κτίριο ή κοντά σε τζάμια και δεν αγγίζουμε πεσμένα καλώδια.