Εορτασμός της επετείου του ΟΧΙ

Ξημερώματα της 28ης Οκτωβρίου του 1940
Η Ιταλία μετά το ελληνικό ΟΧΙ κηρύττει τον πόλεμο στην Ελλάδα.
Ακούγεται το πρώτο πολεμικό ανακοινωθέν?
Ακολουθούν πολεμικές συγκρούσεις στα ελληνοαλβανικά σύνορα όπου οι Έλληνες κατατροπώνουν τον εχθρό.

Τους ήρωες  του έπους του 1940 που αγωνίστηκαν με αυτοθυσία για την ελευθερία της πατρίδας μας τίμησαν τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ και της Δ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας.

Μέσα από αφηγήσεις, ποιήματα, τραγούδια και παρουσιάσεις θεατρικών έργων τα παιδιά συνέβαλαν στην αναβίωση της ατμόσφαιρας του ιστορικού έπους.

Τη σχολική εκδήλωση οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Ηλίας Κύρου, κ. Βασιλική Διαμαντοπούλου και κ. Δήμητρα Κάστα.

Με την ευκαιρία ενός «αφιερώματος για  τη σημαία» που συμπεριλάμβανε η εκδήλωση, έγινε και η επιλογή των σημαιοφόρων και παραστατών για τη σχολική χρονιά 2014-15.

Την εκδήλωση του σχολείου παρακολούθησε, τιμώντας με την παρουσία του όλους μας,  ο Σεβασμιότατος Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος, ο οποίος μίλησε με λόγια παρρησίας, μετά τον πρόλογο του Διευθυντή του σχολείου κ. Γεωργίου Φυτάκη. Επίσης, την εκδήλωση παρακολούθησαν αιρετοί εκπρόσωποι της Δημοτικής Αρχής και πολύς κόσμος.