Ένα γαλλικό πασχαλινό έθιμο: «Το κυνήγι των αυγών» (La chasse aux œufs)

Η εκπαιδευτικός της γαλλικής γλώσσας κ. Χατζηκώστα Χρυσούλα παρουσίασε την Παρασκευή 15-4-2022 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου «Αναστάσιος Σπύρου» στους μαθητές και στις μαθήτριες των τάξεων Στ΄, Δ1 και Δ2 πασχαλινά έθιμα της Γαλλίας.

Μεταξύ αυτών παρουσίασε και το έθιμο «Φωλιές και το κυνήγι των αυγών». Στη Γαλλία το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου τα παιδιά ετοιμάζουν αχυρένιες φωλιές στους κήπους των σπιτιών τους. Αυτές προορίζονται για τα κουνέλια και τους λαγούς στις οποίες θα φέρουν σοκολατένια αυγά. Τα μικρά παιδιά αφήνουν και καρότα στις φωλιές για την περίπτωση που ο λαγός ή το κουνέλι είναι πεινασμένα.

Η κυρία Χρυσούλα Χατζηκώστα οργάνωσε παιχνίδι κρυμμένων αυγών στο σχολείο, που οι μαθητές του σχολείου με μεγάλο ενθουσιασμό αναζήτησαν στην αυλή του σχολείου.