Αρχείο ημέρας 1 Νοεμβρίου 2018

Εικαστικό εργαστήρι ? Τα παιδιά της ΣΤ? τάξης δημιουργούν…

01     Ένα όμορφο δημιουργικό ταξίδι είχαν την ευκαιρία να ζήσουν τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια της συνέχισης του προγράμματος «Σιάτιστα: Ένα ταξίδι σε μια αρχόντισσα».  Πρόκειται για τη συμμετοχή των παιδιών σε εικαστικό εργαστήρι με στόχο την κατασκευή ημερολογίων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες βρέθηκαν στον χώρο του Κ.Δ.ΑΠ. Σιάτιστας τα απογεύματα της Πέμπτης 25 Οκτωβρίου και της Δευτέρας 29 Οκτωβρίου και  κατασκεύασαν όμορφα ημερολόγια με θέμα? τη Σιάτιστα.02 03

Τα παιδιά γεμάτα ενθουσιασμό και δουλεύοντας σε ατμόσφαιρα ελεύθερης συνεργασίας διδάχτηκαν την τεχνική του decoupage πάνω σε ξύλο. Όμορφες εικόνες βγαλμένες από τη Σιάτιστα κι ένα ωραίο αποτέλεσμα από τα χέρια των ίδιων των παιδιών. Τρανή απόδειξη ότι τα παιδιά και θέλουν και μπορούν. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με εμψυχωτές την κα. Ελένη Κωστοπούλου, βρεφονηπιοκόμο και μητέρα μαθητή μας, καθώς και τον δάσκαλό τους κ. Μιχάλη Δούβλο κατασκεύασαν μεγάλο αριθμό ημερολογίων τα οποία θα πουλήσουν σε καταστήματα και κατοίκους της Σιάτιστας.

04     Τα έσοδα από την πώληση των ημερολογίων θα διατεθούν για την πραγματοποίηση επίσκεψης στην Αθήνα και την προβολή της ταινίας τους «Σιάτιστα: Ένα ταξίδι σε μια αρχόντισσα» στον σύλλογο απόδημων Σιατιστέων Αθηνών – Πειραιώς.

05

06

07

08

09

10     Να ευχαριστήσουμε θερμά την κα Ελένη Κωστοπούλου για τη στήριξή της στο εγχείρημά μας αυτό, τους αδελφούς κ. Αν. Γκούντρα από τη «Ξυλογλυπτική» Σιάτιστας για τη διάθεση των ξύλων καθώς και τον κ. Διονύση Μπόσιακα και την κα. Τάνια  Ώττα για τη διάθεση των φωτογραφιών τους. Ακόμη να ευχαριστήσουμε την υπεύθυνη του Κ.Δ.ΑΠ. Σιάτιστας κα Χιόνου Αικατερίνη για τη φιλοξενία της στον χώρο. Όλοι τους διευκόλυναν το εκπαιδευτικό έργο του σχολείου.
Τα έντυπα 12φυλλα ημερολόγια αγοράστηκαν και από τα 4 βιβλιοπωλεία της πόλης μας.

Μην ψάχνετε να βρείτε το ημερολόγιο του καθενός. Είναι από όλους μας διότι δουλέψαμε σαν ΟΜΑΔΑ.

11

12