Αρχείο ημέρας 14 Νοεμβρίου 2018

Η Μελβούρνη παρακολουθεί την ταινία «Σιάτιστα: Ένα ταξίδι σε μια αρχόντισσα»

03Έπειτα από επαφές του σχολείου με μέλη του Συλλόγου απόδημων Σιατιστέων Μελβούρνης, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018 στη Μελβούρνη της Αυστραλίας η προβολή της ταινίας των παιδιών της περσινής Ε? τάξης του σχολείου μας.

Παρακάτω διαβάστε το μήνυμα της κυρίας Αναστασίας Παπαγιαννοπούλου από τον Σύλλογο απόδημων Σιατιστέων Μελβούρνης:

«Αγαπητοί, μαθητές της περσινής Ε’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας, κ. Μιχάλη και διευθύντρια κα Ζωή Στέφου.
Ευχόμαστε το μήνυμά μας να σας βρίσκει όλους εν υγεία και χαρά.
Γιορτάζοντας την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου ο Σύλλογος Σιατιστέων Μελβούρνης διοργάνωσε απογευματινό δείπνο εορτάζοντας το μεγάλο ?ΟΧΙ?. Επίσης προβάλαμε την ταινία σας «Σιάτιστα – Ένα ταξίδι σε μια αρχόντισσα».
Η απογευματινή αυτή εκδήλωση είχε μεγάλη επιτυχία και οι παρευρισκόμενοι περίπου 60 Σιατιστινοί από πρώτη έως τρίτη γενιά ενθουσιάστηκαν με την ταινία και τους ταλαντούχους μαθητές.
Όλοι μεταφέρθηκαν πραγματικά στην αγαπημένη μας Σιάτιστα. Η ταινία μας δίδαξε πολλά πράγματα για τη Σιάτιστα που δεν ήμασταν ενήμεροι, όπως για τους ήρωές μας μέσα από πολλούς πολέμους. Ακόμη για τον πλούσιο πολιτισμό και την ιστορία μας, τις πανέμορφες εκκλησίες και αρχοντικά μας.
Το κυριότερο σημείο όμως ήταν η εκπληκτική αναπαράσταση ενός παραδοσιακού σιατιστινού γάμου. Όλοι οι ηθοποιοί αξίζουν χειροκρότημα για την απόδοσή τους.
Ήταν πολύ διασκεδαστικό και πολύ συγκινητικό για πολλούς ηλικιωμένους που παρακολούθησαν και θυμούνται τη δική τους στέψη.
Συγχαρητήρια και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για το όμορφο ταξίδι που μας κάνατε.
Στον Μιχάλη Δούβλο που ενθάρρυνε αυτό το υπέροχο σχολικό πρόγραμμα που όχι μόνο έχει διδάξει στους μαθητές σας για την αγαπημένη μας Σιάτιστα αλλά και πολλούς από εμάς στο εξωτερικό, μας έκανε να γνωρίσουμε και να είμαστε περήφανοι για την κληρονομιά μας.
Μάθετε ότι η Σιάτιστα είναι πάντα στις καρδιές μας!

Μετά τιμής και προς σύσφιξη των αγαθών σχέσεων μας.
                                                           Αναστασία Παπαγιαννοπούλου
                            Διοικητικό Συμβούλιο Σιατιστέων Μελβούρνης και τα μέλη μας.

Υ.Γ. Προσθέτουμε μερικές φωτογραφίες κι ένα μικρό βίντεο της εορτής μας.

Βίντεο – Κάντε κλικ εδώ

01Η κυρία Αναστασία Παπαγιαννοπούλου διαβάζει την επιστολή μας