Αρχείο ημέρας 23 Νοεμβρίου 2018

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018 οργανώθηκε στην αίθουσα τελετών «Αναστάσιος Σπύρου» του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας εκδήλωση μνήμης για την 45η επέτειο των γεγονότων στο Πολυτεχνείο τον Νοέμβριο του 1973 από τους εκπαιδευτικούς της Ε΄ τάξης κ. Πορπόρη Ιωάννη και κ. Κουγιούφα Μαρία.

Την εκδήλωση προλόγισε ο κ. Πορπόρης Ιωάννης παρουσιάζοντας το ιστορικό πλαίσιο και εξαίροντας τον αγώνα των φοιτητών για τα υψηλά ιδανικά.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Ε΄1 και Ε΄2 συνεργάστηκαν και παρουσίασαν αφιέρωμα με τον τίτλο: «Εμένα με νοιάζει» που περιλάμβανε θεατρικό δρώμενο με παράλληλη χρήση οπτικοακουστικών ντοκουμέντων από τα δραματικά γεγονότα στο Πολυτεχνείο.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν προσκεκλημένοι των παιδιών της Ε΄ τάξης, καθώς και οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου