Αρχείο ημέρας 17 Φεβρουαρίου 2019

«Η δίκη των δικαστών», ταινία μικρού μήκους

01

Πραγματοποιήθηκαν το πρωί του Σαββάτου 16 Φεβρουαρίου 2019 τα γυρίσματα της νέας ταινίας μικρού μήκους με τίτλο «Η δίκη των δικαστών» από τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας με τον δάσκαλό τους κ. Δούβλο Μιχάλη.

1834. Η Ελλάδα πλέον ως νεοσύστατο κράτος προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της. Ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης  παραδίδει στον Όθωνα την Ελλάδα ελεύθερη και στηρίζει πάνω του τη διακυβέρνηση της χώρας. Οι εξελίξεις συγκλονιστικές. Ο Κολοκοτρώνης οδηγείται σε δίκη κατηγορούμενος για εσχάτη προδοσία. Όμως ο πρόεδρος του δικαστηρίου, Αθανάσιος Πολυζωίδης, που σημειωτέον είχε προσωπικές και πολιτικές εχθρότητες με τον Κολοκοτρώνη, αρνείται το 1834 να υπογράψει την απόφαση, διαμαρτυρόμενος ότι την θεωρεί άδικη και άτιμη. Η άρνηση αυτή οδηγεί τον ίδιο τον πρόεδρο του δικαστηρίου σε δίκη. Τα λόγια του, συγκλονιστικά?

Το ίδιο συγκλονιστικά από τον ερασιτέχνη ηθοποιό, μαθητή της ΣΤ΄ τάξης ο οποίος υποκρίνεται τον κατηγορούμενο Αθανάσιο Πολυζωίδη κατά τη δίκη του στο Ναύπλιο.

Η ταινία των παιδιών είναι βασισμένη στην ομώνυμη ταινία «Η δίκη των δικαστών» όπου τον ρόλο του Πολυζωίδη υποκρίνεται ο ηθοποιός Νίκος Κούρκουλος.

Τα γυρίσματα των παιδιών πραγματοποιήθηκαν στη Σιάτιστα, στο κτίριο της παλιάς Εμπορικής Τράπεζας, ιδιοκτησίας κ. Παναγιώτη Τσιάτσιου. Τα παιδιά υποδέχτηκε με κεράσματα (κρουασάν, χυμό, νερό) η κόρη του, Τατιάνα Τσιάτσιου. Ευχαριστούμε θερμά την οικογένεια Τσιάτσιου για τη φιλοξενία στον χώρο τους. Άλλη μια τρανή απόδειξη συμμετοχής της τοπικής κοινωνίας σε δράσεις του σχολείου μας.

Ακόμη, ευχαριστούμε θερμά τους γονείς των μαθητών και μαθητριών που επιμελήθηκαν τις ενδυμασίες των παιδιών κι αντικρίσαμε μπροστά μας παιδιά ως πραγματικούς ενήλικες εκείνης της εποχής.

Επίσης, ευχαριστούμε θερμά για τη στήριξή της και τη δασκάλα του σχολείου μας και μητέρα μαθητή της ΣΤ΄τάξης κα Αλεξάνδρα Τσιώνη που βοήθησε στα γυρίσματα.

Η παρουσίαση της ταινίας θα πραγματοποιηθεί στην εκδήλωση που ετοιμάζουν τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας με αφορμή τα ιστορικά γεγονότα του 1821 στο πολιτιστικό κέντρο «Άρης και Λίλιαν Βουδούρη» το βραδάκι της Κυριακής 24 Μαρτίου 2019.