Αρχείο ημέρας 25 Μαρτίου 2022

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΕΓΕΡΣΙΑΣ

Για την 201η Επέτειο της Εθνεγερσίας οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης με την επιμέλεια της υπεύθυνης δασκάλας της τάξης κ. Κουγιούφα Μαρίας οργάνωσαν σε εξωτερικό χώρο του σχολείου εορταστική εκδήλωση η οποία περιλάμβανε τέσσερις σκηνές από την ιστορία της Επανάστασης: 1. Αλέξανδρος Υψηλάντης- Η Επανάσταση στη Μολδοβλαχία τον Φεβρουάριο του 1821, 2. Η Μεγάλη Επανάσταση, 3. Ο μπουρλοτιέρης Κωνσταντίνος Κανάρης και 4. Ελεύθεροι Πολιορκημένοι Διονυσίου Σολωμού -Οι Μεσολογγίτισσες.

Στις 23-3-2022 το αφιέρωμα για την Εθνεγερσία οργανώθηκε ξεχωριστά για τους μαθητές και μαθήτριες των τάξεων: Α΄, Β΄, Γ΄, Δ1΄ και Δ2΄, ενώ στις 24-3-2022 το αφιέρωμα παρουσιάστηκε στις 9.00 πμ στους μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Ε1 και Ε2.

Α΄σκηνή: Αλέξανδρος Υψηλάντης και η Επανάσταση στη Μολδοβλαχία

Β΄σκηνή: Η Μεγάλη Επανάσταση

Γ΄σκηνή: Ο μπουρλοτιέρης Κωνσταντίνος Κανάρης

Δ΄σκηνή: Ελεύθεροι πολιορκημένοι Διονυσίου Σολωμού-Οι Μεσολογγίτισσες

Επιπλέον η εκδήλωση της Στ΄ τάξης οργανώθηκε την 24η Μαρτίου στις 10.00 πμ και για τους γονείς των παιδιών της ΣΤ΄τάξης.

Τέλος η παράσταση οργανώθηκε και για τα νήπια του 1ου Νηπιαγωγείου, τα οποία ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση των μαθητών και μαθητριών της Στ΄ τάξης και παρακολούθησαν την εκδήλωση στον εξωτερικό χώρο του σχολείου.

Την 24η Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης παρευρέθηκαν στις 11.15 πμ στο Ηρώο για την τελετή κατάθεσης στεφάνων από εκπροσώπους των σχολικών μονάδων. Το στεφάνι της σχολικής μονάδας κατέθεσε ο μαθητής Παντελής Δίκος.

Την 25η Μαρτίου 2022 η σχολική μονάδα εκπροσωπήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου για τη Θεία Λειτουργία-Δοξολογία και Μνημόσυνο για τους αγωνιστές της λευτεριάς από τη σημαιοφόρο του σχολείου Τσανασίδη Βασιλική με συνοδό την εκπαιδευτικό κ. Τσιώνη Αλεξάνδρα. Στην εκκλησία παρευρέθηκε και η Δ/ντρια του σχολείου, ενώ ο κ. Χασιώτης Αθανάσιος συνόδευσε τη σημαιοφόρο στο Ηρώο και επόπτευσε κατόπιν τα παιδιά των τάξεων Δ΄, Ε΄και Στ΄ που συμμετείχαν στην παρέλαση στις 12.00 το μεσημέρι. Συνοδοί των παιδιών ήταν ακόμη και οι εκπαιδευτικοί κ. Διαμαντοπούλου και κ. Αμπατζίδης.

Εορτασμός της επετείου της 25ης Μαρτίου

Στον ακόλουθο σύνδεσμο θα βρείτε το ψηφιακά υπογεγραμμένο το με αριθμό πρωτ. 33370/2022 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) με Θέμα «Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων για τον εορτασμό της επετείου της 25ης Μαρτίου».

33370_ΓΔ4_23_3_22_ΜΗΝΥΜΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ_25 ΜΑΡΤΙΟΥ.pdf