Αρχείο ημέρας 26 Μαΐου 2022

ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

Στα πλαίσια Σχεδίου Δράσης για το περιβάλλον επιδιώχθηκε να εντοπιστούν από τα παιδιά μνημεία της φύσης. Ήδη τα παιδιά έχουν εντοπίσει κάποια στη διάρκεια δραστηριοτήτων, ενώ για την Ημέρα του Περιβάλλοντος προγραμματίζεται συστηματικότερη έρευνα στον τόπο μας.

Να κάποια από τα μνημεία της φύσης που τα παιδιά εντόπισαν στη διάρκεια δραστηριοτήτων.

Η βελανιδιά στο γεφύρι του Ζιάκα

Ο πλάτανος της αυλής μας

DSCN7444

Η βελανιδιά του Προφήτη Ηλία

Ένα γλυπτό φυσικό μνημείο του πάρκου Αγίου Δημητρίου

DSCN7445

Ένας πλάτανος της πλατείας της Χρυσαυγής

Η ανθισμένη ακακία του προαυλίου

DSCN8059

ΗΜΕΡΕΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΝΗΠΙΑ

Μια ημέρα γιορτής για τα νήπια του 1ου Νηπιαγωγείου Σιάτιστας «Ιωαννίδειο» οργανώθηκε στο 1ο Δημοτικό Σχολείο την Τρίτη 24-5-2022, η οποία περιλάμβανε:

1. Κουκλοθεατρική αφήγηση μιας ιστορίας για την ανεκτικότητα και τον σεβασμό στη  διαφορετικότητα από τα παιδιά της τάξης Ε2, εμπνευσμένη από το βιβλίο το «Κάτι άλλο» των εκδόσεων Πατάκη, η οποία οργανώθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου για την αποφυγή συγχρωτισμού και συνωστισμού σε εσωτερικό χώρο
  2. Επίδειξη των ομαδικών παιχνιδιών  «Γίγαντες», «Αμπάριζα» και «Πυραμίδες» από τα παιδιά της  Γ΄τάξης και παιχνίδι επιδεξιότητας με υλικά γυμναστικής από τα παιδιά του Ολοήμερου
  3. Ένα όμορφο γαλλικό τραγούδι  από τα παιδιά της Α΄τάξης, το οποίο δίδαξε η δασκάλα γαλλικής γλώσσας κ. Χατζηκώστα
  4. Κολατσιό για τα νήπια στην όμορφη πράσινη γωνιά του δημοτικού σχολείου

Τα νήπια, θέλοντας να ευχαριστήσουν τα παιδιά του δημοτικού για την οργάνωση της γιορτής χαράς, δημιούργησαν και χάρισαν δύο μεγάλα εξαιρετικά καλλιτεχνικά έργα με τις ευχές τους για το καλοκαίρι στα παιδιά του δημοτικού.

Την επόμενη ημέρα, Τετάρτη 25-5-2022, οργανώθηκε κοινός περίπατος για τα παιδιά της Α΄τάξης με τα νήπια του 1ου  Νηπιαγωγείου Σιάτιστας  «Ιωαννίδειο» στην εκκλησία του Προφήτη Ηλία.

DSCN8017

Οι δράσεις αυτές πραγματοποιούνται στα πλαίσια Σχεδίου Δράσης της σχολικής μονάδας με στόχο την ομαλή ένταξη των νηπίων στο δημοτικό σχολείο.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ «ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ»

Την Πέμπτη 19-5-2022 στις 10.15πμ  οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης ενημερώθηκαν  σε εξωτερικό χώρο του σχολείου μας για θέματα που αφορούν τη λειτουργία του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας «Κωνσταντίνος και Ελένη Παπανικολάου» και τη διαδικασία εισαγωγικών εξετάσεων από την υποδιευθύντρια  κ. Κουζιάκη και τη δασκάλα πιάνου του Μουσικού Σχολείου. Στη συνέχεια οι δύο κυρίες έλυσαν απορίες  των παιδιών.

DSCN7984

Την επόμενη ημέρα, Παρασκευή 20-5-2022, στις 11.30 πμ   και ύστερα από σχετική πρόσκληση, οι τάξεις Ε1, Ε2 και Στ΄ παρακολούθησαν  εαρινή συναυλία του Μουσικού Σχολείου «Κωνσταντίνος και Ελένη Παπανικολάου» με πολλά μουσικά σχήματα στην πλατεία Τσιστοπούλου, έξω από το Τσιστοπούλειο Διοικητήριο Σιάτιστας.  Συνοδοί των παιδιών ήταν οι εκπαιδευτικοί κ.Πορπόρης, κ. Μέντζα, κ. Κουγιούφα, καθώς  και  η κ. Παπαλαμπροπούλου ΠΕ 25.