Αρχείο ημέρας 27 Μαρτίου 2023

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤ΄1 ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑ 2023

Το Σάββατο 18-3-2023, στις 11.00πμ στο 4ο ΓΕΛ Κοζάνης οργανώθηκε από τον Σύλλογο Καθηγητών γαλλικής γλώσσας και φιλολογίας ο «Μαραθώνιος Ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία 2023» αφιερωμένος στον «Μικρό Πρίγκιπα» του Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ.

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι μαθητές του τμήματος ΣΤ1 : Καλαμπούκας Γιώργος, Κουκουλιάτας Γιώργος, Πολύζος Κωνσταντίνος και Χιόνος Τριαντάφυλλος, που με την επιμέλεια της δασκάλας γαλλικής γλώσσας κ. Χατζηκώστα Χρυσούλας ανέγνωσαν αποσπάσματα από τον Μικρό πρίγκιπα.

Την εκδήλωση προλόγισε η κ. Βόντσα Βασιλική, Διευθύντρια Β/θμιας Εκπαίδευσης και στην συνέχεια ανέπτυξε τη στοχοθεσία της εκπαιδευτικής προσπάθειας η Σύμβουλος Εκπαίδευσης καθηγητών γαλλικής γλώσσας κ. Μαλούτα Μαριάννα.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν και μικρά μουσικά σχήματα από το Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας «Κωνσταντίνος και Ελένη Παπανικολάου» που τραγούδησαν γαλλικά τραγούδια στα διαλείμματα μεταξύ των ομάδων ανάγνωσης.

Οι μαθητές που συμμετείχαν έλαβαν για την προσπάθειά τους βεβαιώσεις συμμετοχής.

Ο Σύλλογος καθηγητών γαλλικής γλώσσας και φιλολογίας για να ευχαριστήσει τα παιδιά για τη συμμετοχή τους φρόντισε ώστε να υπάρχει στο τέλος της εκδήλωσης μια μεγάλη ποικιλία μπισκότων, γλυκών και άλλων νοστιμιών, καθώς και χυμών.

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗ Β΄ ΤΑΞΗ

Την Πέμπτη 16-3-2023 οργανώθηκε από την κ. Τσιώνη Αλεξάνδρα στο σχολείο λαογραφική έκθεση με οικογενειακά κειμήλια των μαθητών και μαθητριών της Β΄τάξης. Η έκθεση περιλάμβανε περίτεχνα αντικείμενα ξυλογλυπτικής, μεταλλοτεχνίας, αργυροχοΐας, υαλουργίας, λαϊκής ζωγραφικής που μαρτυρούσαν το βιωτικό επίπεδο και την αισθητική καλλιέργεια των προγόνων μας.

Την έκθεση επισκέφθηκαν από τις 10.00 έως τις 12.20 όλοι οι μαθητές κι όλες οι μαθήτριες καθώς και οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας. Στη συνέχεια από τις 12.30 κι εξής επισκέφθηκαν την έκθεση οι γονείς των μαθητών/τριών της Β΄τάξης, οι οποίοι είχαν λάβει ειδική πρόσκληση από τα παιδιά τους.

Ευχαριστούμε θερμά τις οικογένειες των παιδιών για τη συνεργασία και τη διάθεση πολύτιμων και περίτεχνων κειμηλίων για την υλοποίηση της εκπαιδευτικής πολιτιστικής ενδοσχολικής δραστηριότητας της κ. Τσιώνη.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΣΤΟ ΒΟΥΔΟΥΡΕΙΟ

Την Πέμπτη 9/3/2023 οι μαθητές /τριες της σχολικής μονάδας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εργαστήρια διαδραστικού κινηματογράφου οργανωμένα από τον εκπαιδευτικό οργανισμό Φωτόγραμμα, εγκεκριμένα από το ΙΕΠ. Τα εργαστήρια οργανώθηκαν με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της βίας και του ενδοσχολικού εκφοβισμού.

Συγκεκριμένα στις 9.00 πμ οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Α΄, Β΄και Γ΄ συμμετείχαν στο εργαστήριο «Μαθαίνω να αγαπώ τον άνθρωπο», με συνοδούς τις εκπαιδευτικούς Χατζή, Τσιώνη και Διαμαντοπούλου, ενώ στις 11.00 οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄ συμμετείχαν στο εργαστήριο «Νικάμε τη βία και τον σχολικό εκφοβισμό» με συνοδούς τους/τις εκπαιδευτικούς Μέντζα, Πορπόρη, Δούβλο, Κουγιούφα, Χασιώτη.

Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμο Βοΐου που διέθεσε για την υλοποίηση των εργαστηρίων διαδραστικού κινηματογράφου το Πολιτιστικό Κέντρο «Άρη και Λίλιαν Βουδούρη» και κάλυψε το κόστος παρακολούθησης των παρουσιάσεων του εκπαιδευτικού οργανισμού Φωτόγραμμα, δίνοντας την ευκαιρία στα παιδιά να παρακολουθήσουν το εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα δωρεάν.

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΣΙΑΤΙΣΤΑ

Την Τετάρτη 8-3-2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης με τη συνοδεία της κ. Τσιώνη Αλεξάνδρας επισκέφθηκαν το Εκκλησιαστικό Μουσείο Σιάτιστας, όπου ξεναγήθηκαν από την κ. Σουζάνα Σιαμσιάρα.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν την Παλαιοντολογική Συλλογή και την Βοτανική Συλλογή στο ιστορικό Τραμπάντζειο Γυμνάσιο, όπου ξεναγήθηκαν από τον κ. Τσότσο Παναγιώτη.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Σιαμσιάρα και τον κ. Τσότσο για την πρόθυμη ανταπόκριση στο αίτημα της εκπαιδευτικού κ. Τσιώνη και για τις υπέροχες ξεναγήσεις.